niedziela, 19 stycznia 2020

Piława Górna

Piława Górna – miasto w Polsce, na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim.
Historia Miasta

Miasto Piława Górna położone jest we wschodniej części Kotliny Dzierżoniowskiej na obrzeżach Wzgórz Strzelińsko - Niemczańskich. Przez jego środkową część przepływa rzeka Piława, prawobrzeżny dopływ Bystrzycy. Piława Górna uzyskała prawa miejskie 18 lipca 1962 roku po połączeniu w jeden organizm trzech miejscowości: Piławy, Kośmina i Kopanicy. Liczy blisko 6,5 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 20,9 km2. Swoją atrakcyjność zawdzięcza walorom krajoznawczym i leczniczym właściwościom wód mineralnych w pobliskim Przerzeczynie Zdroju. Malownicze położenie pośród wzgórz oraz widoczna panorama Gór Sowich czynią Piławę Górną celem wycieczek oraz miejscem zamieszkania osób ceniących piękno przyrody i spokój.

Pierwsze wzmianki o Piławie Górnej pochodzą już z XII wieku. W dokumentach łacińskich istniała jako Pilava superius, jej rozwój nastąpił jednakże w XVIII wieku. Miasto posiada bardzo bogatą historię, o której świadczą licznie zachowane obiekty o historycznym znaczeniu. Do rejestru zabytków został wpisany: zespół dworsko-pałacowy z XVIII wieku, kościół parafialny św. Marcina oraz wiatrak z XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na ciekawe rozplanowanie przestrzenne miasta, oparte na układzie wsi dwurzędowej, który w XVIII wieku został wzbogacony o czworokątny rynek. Miasto można podzielić na dwie części: starszą - wzdłuż ulicy Sienkiewicza, którą charakteryzuje zabudowa typu zagrodowego oraz zabudowę jedno- i dwukondygnacyjną w części południowo-wschodniej o charakterze miejskim.

O rozwoju Piławy Górnej zadecydowały produkcja odzieży oraz tradycje wydobycia i przerobu kamienia, sięgające 1740 roku. Na bazie wielopokoleniowych doświadczeń w Piławie Górnej funkcjonuje ponad 100 małych i dużych zakładów kamieniarskich. Miasto należy bowiem do największych ośrodków przemysłu kamieniarskiego w Polsce. Branża ta generuje inwestycje i zatrudnienie. Piławscy kamieniarze kooperują z odbiorcami zagranicznymi z Unii Europejskiej i innych kontynentów. Szeroka oferta produktów obejmuje m.in. galanterię kamienną oraz wyroby łączące kamień i metal. Piława Górna zawdzięcza rozwój tej gałęzi przemysłu braciom morawskim, którzy osiedlili się na jej terenie w XVIII wieku. Dobrze zachowana zabudowa i układ planistyczny czynią z osiedla ewangelickiej wspólnoty zabytek na skalę kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz